7 grudnia 2013

Tradycyjne żydowskie nuty

Głos Pomorza 28.02.2006 r. – Grzegorz Butkiewicz

Muzyka zespołu Klezzmates podbiła słupską publiczność. Pełne pozytywnej energii brzmienia skrzypiec, klarnetu i akordeonu w barwny sposób przedstawiły obraz żydowskiego folkloru. Pełna sala filharmonii i teatru przez ponad półtora godziny była pod jego urokiem.

Muzyka grupy oparta jest przede wszystkim na tradycyjnej muzyce żydowskiej z elementami bałkańskimi. Stąd zagrane utwory charakteryzowały się dynamicznym, złożonym rytmem z wplecionymi tematami pełnymi melodii o optymistycznym, południowym kolorycie.

Zdarzały się też tematy wolniejsze, nieco liryczne. Partie pełne dramatycznego napięcia pojawiały się rzadko. Muzycy zagrali też kompozycję bluesową. Przeważały radosne, pełne lekkości improwizacje Tomasza Polaka na klarnecie oraz Roberta Milewskiego na skrzypcach. Zespół znakomicie potrafił tworzyć nastrój. Dużą rolę odgrywał wówczas Krzysztof Kossowski, wykorzystujący w tym celu instrumenty perkusyjne. Wyróżniał się również Jarek Wilkosz – kontrabasista, znakomicie podkręcając rytm.

Koncert się podobał o czym świadczyły gorące oklaski zmuszające muzyków do bisowania.

Grzegorz Butkiewicz

Posted by in Prasa and tagged as