Zespół

           W styczniu 2005 roku postanowiliśmy założyć grupę, której repertuar byłby sumą naszych wspólnych pasji i doświadczeń muzycznych. Od dawna myśleliśmy o zespole, z którym moglibyśmy zrealizować nasze własne pomysły kompozytorskie. Jako punkt wyjścia przyjęliśmy akustyczny, pięcioosobowy skład instrumentalny.

           W kwietniu 2005 roku po niespełna czterech miesiącach wspólnego grania nasza działalność została doceniona przez jury Festiwalu NOWA TRADYCJA 2005 organizowanego przez II Program Polskiego Radia, które przyznało nam Nagrodę Telewizji Polonia co stało się dla nas impulsem i pchnęło nas do dalszej pracy. Stopniowe łączenie bardzo różnorodnych pomysłów i doświadczeń muzycznych zdobytych w czasie studiów w krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej ale także przez lata uczestnictwa w odmiennych wydarzeniach muzycznych, zaczęły dawać zaskakujące i bardzo ciekawe rezultaty. Dziś gatunek muzyczny uprawiany przez KLEZZMATES trudno jest sklasyfikować jednoznacznie choć pierwsze kompozycje inspirowane były szeroko rozumianą muzyką klezmerską. Nasze utwory zarejestrowane na trzech w pełni autorskich płytach pełne są wpływów muzyki klasycznej, etnicznej, world music, jazzu a nawet rocka. Nie stronimy także od improwizacji i nowoczesnych elektronicznych brzmień. Nasza muzyka to swoisty mix różnorodnych muzycznych wpływów.

            Przez lata działalności koncertowej wystąpiliśmy na wielu polskich i europejskich scenach. Na koncie mamy także współpracę z warszawskimi teatrami: Współczesnym i Ateneum gdzie napisaliśmy oraz wykonywaliśmy muzykę do wystawianych tam spektakli. Owocem tej współpracy są nasze kolejne nagrania. Na płycie Marcina Przybylskiego, aktora Teatru Narodowego znalazły się napisane i zarejestrowane przez KLEZZMATES piosenki do wierszy Antoniego Słonimskiego. Współpraca z Joanną Jeżewską aktorką Teatru Współczesnego zaowocowała płytą w całości nagraną przez KLEZZMATES, a nasze kompozycje znajdują się tam obok utworów Jerzego Satanowskiego, Włodzimierza Korcza, Janusza Grzywacza, Janusza Strobla i Wojciecha Głucha.

             Koncerty KLEZZMATES są docenianymi przez słuchaczy przedstawieniami muzycznymi, rodzajem wielogatunkowej, wielowątkowej muzycznej podróży. Przybywajcie!:-))))

 

Od września 2012 KLEZZMATES tworzą:

Tomasz Polak
- klarnet
Bartek Dworak
- skrzypce
Marcin Wiercioch
- akordeon
Jarek Wilkosz
- kontrabas
Krzysztof Kossowski
- perkusja, instr. perk.

 

Grali z nami:

Robert Milewski Maciej Bosak Bartek Staniak